Press "Enter" to skip to content

Pajamos tolygios žmogaus savivertei. Interviu su finansų konsultantu Vytautu Zlatkumi apie tinkamus investavimo būdus

„Infliacija – tai jau įvykęs pinigų nuvertėjimas. Jei prieš metus turėjote 10 tūkst. eurų, dabar realiai turite tik 7,7 tūkst. eurų“, – šių metų lapkričio, palyginti su 2021 m. lapkričiu, buvusią metinę 22,9 proc. infliaciją iliustruoja konsultantas Vytautas Zlatkus ir priduria, kad pinigų nuvertėjimo padės išvengti tinkamas jų investavimas.

Kainų augimas – stiprėjanti baimė?

Statistikos departamento duomenimis, vartojimo prekių kainos per metus išaugo 28,9 proc., paslaugų – 12,9 proc. Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus padidėjo 42,6 proc., rinkos –21,2 proc. Daugiausia tam įtakos turėjo šilumos energijos, elektros energijos, drabužių, daržovių, avalynės, viešojo maitinimo valgyklose paslaugų, mėsos ir jos produktų kainų padidėjimas.

Prastėjanti ekonominė situacija labiausiai paliečia tuos, kurie yra atsidūrę skurdo gniaužtuose. Lietuvoje skurdas vis dar yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje – šalyje skursta kas penktas gyventojas. Pernai žemiau skurdo rizikos ribos praėjusiais metais gyveno 20 proc. šalies gyventojų. Jų nuo skurdo rizikos neapsaugojo darbas už minimalų atlyginimą, nes iš minimalios algos atėmus pajamų mokestį ir socialinio draudimo įmokas, žmogui, neturinčiam pajamų iš kitų šaltinių, liekanti sumos buvo 7,4 proc. už skurdo rizikos ribą.

Skurdo rizikos riba vienam asmeniui 2022 metais vertinama 516 eurų, o namų ūkiui, susidedančiam iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 metų – 1084 eurai.

Ką daryti atsidūrus nepavydėtinoje situacijoje? Yra du keliai: pykti ant visų ir laukti malonės arba ieškoti būdų pajamoms padidinti.

Pačių susikurta riba

Kartais net sunku beprisiminti, kada ir kas tau pasakė, kad kažko nepasieksi, kad kažkas ne tau. Nebeprisimeni, kas pasakė, bet pasakyti žodžiai suformavo nuostatą ir žinai, net nebandydamas, kad neverta siekti geriau apmokamo darbo, veiklos, kurios padidintų pajamas. O jei dar augai šeimoje, kurioje buvo gyventa nuo atlyginimo iki atlyginimo ir gyventa prasčiau negu kukliai? Žmogaus pasąmonėje įsirašo pajamų riba – tik tiek, nes didesnė suma ne man.

„Tai, kad esu nusistatęs ribą, supratau jau ėmęsis nuosavo verslo, – sako konsultantas Vytautas Zlatkus. – Baigęs informatikos studijas buvusiame Vilniaus Gedimino technikos universitete, dabar Vilniaus TECH, pradėjau dirbti valstybės tarnyboje. Taip atsitiko, kad man reikėjo nustatyti dolerių ir kitos pasaulyje esančios valiutos tikrumą – tuo laiku rinkoje laikas nuo laiko pasirodydavo padirbti pinigai. Paskui mane pakvietė dirbti į privačią kompaniją už didesnį atlyginimą nei gavau ankstesnėje darbovietėje. Po kurio laiko man pasiūlė dar geriau apmokamą darbą ir geresnes pareigas užsienio kapitalo įmonėje. Per 16 metų mano uždarbis, palyginti su atlyginimu pirmoje darbovietėje, pakilo penkis kartus.

“Tačiau galimybė uždirbti daugiau tarsi ir buvo išsemta. Vytautas nusprendė kurti savo verslą. Ir būtent ėmęsis tos veiklos suvokė, kad sau yra nusistatęs pajamų lubas.

Finansų konsultantas Vytautas Zlatkus

Pasitikėjimas ateinantis per patirtį

„Labai greitai sugebėjau uždirbti tiek, koks buvo atlyginimas paskutinėje darbovietėje. Tai buvo apie tūkstantį eurų. O toliau – kiek besistengiau, daugiau uždirbti nepavyko. 2017 metų gruodžio mėnesį nuėjau į seminarą apie vidinių įsitinimų įtaką mūsų gyvenimui. Ir tame seminare suvokiau, kad esu užsidėjęs ribą. Ne kas kitas, o aš pats. Ir kai tą supratau, mano pajamos pradėjo augti. Po dviejų mėnesių mano pajamos padvigubėjo. Taigi patikėjau, kad galiu uždirbti daugiau ir uždirbau.

Man šis pasitikėjimas atėjo per patirtį, bet jei tai būčiau anksčiau žinojęs, viskas būtų buvę paprasčiau, – patirtimi dalijasi Vytautas Zlatkus. – Kai suvoki, kad pats esi užsidėjęs kažkokią ribą, supranti, kad pats ją gali ir atitolinti. Donaldas Trumpas yra pasakęs, kad, jei jo turtas sumažėtų iki milijono, jis jaustųsi visiškai subankrutavusiu ir darytų viską, kad turtą atstatytų. Taigi jo riba yra labai toli. Tačiau jei gyvename nuo atlyginimo iki atlyginimo ir tas atlyginimas 400–500 eurų, o dar blogiau, jei gyvename iš greitųjų ar vartojamųjų kreditų, vadinasi, riba tokia žema, kad negaliu net tenkinti savo kasdienių poreikių. Ir net jei ta suma būtų kažkiek padidinta, tai problemos neišspręstų. Pasekmių gydymas nieko nepakeis, reikia gydyti priežastis. Tačiau kiek tenka bendrauti, labai didelė dalis žmonių turi užsibrėžę žemą finansinę ribą, tačiau tai suvokus, ją galima pakeisti.“

Žinios – apsauga nuo praradimų

Tačiau pirmuosius suvokimus, paskatinusius imtis savo verslo, kai Vytautas, dar dirbdamas užsienio firmoje, kur ir pareigos, ir pajamos jį visai tenkino, su žmona nusprendė Vilniuje pirkti sklypą ir statytis namą. Viskas atrodė gan paprasta: pasiimi paskolą ir statai. Su namo statyba prasidėjo ir pokyčiai. Klausimų daugiau nei atsakymų ir nelabai aišku, kur tų atsakymų ieškoti. „Pradėjau domėtis galimybe gauti būsto paskolą. Ieškau ieškau, skaitau skaitau, randu bankų reklamą, bet ar ja gali pasitikėti? Kitos informacijos tuo metu kaip ir nebuvo. Supratau, kad klaidos kaina gali būti labai didelė.

Kaip tik tuomet žmona Facebooke pastebėjo informaciją apie rengiamus seminarus. Vienas seminaras buvo skirtas kaip tik norintiems statytis namą, kitas – apie būsto paskolas. Nuėjome į abu. Būsto paskolų seminaras žmogui kainavo penkis eurus. Žiauriai pasipiktinau, nes  tada man atrodė, kad visi mokymai turi būti nemokamai. Jei yra žinios, jos turi būti duodamos nemokamai. Nors ir labai nepatiko mokėti, bet sumokėjau už save ir žmoną ir nuėjome į seminarą. O jį vedė labai puikus lektorius, todėl labai greitai pasidarė nebegaila tų penkių eurų.

Nepastebėjau, kaip praėjo trijų valandų seminaras, per kurį gavau labai daug žinių. Iš karto po seminaro priėjau prie lektoriaus ir pasiprašiau individualios konsultacijos. Konsultacijai nebebuvo gaila ir keliolika kartų didesnės sumos nei kainavo seminaras. Per konsultaciją gavau labai gerų patarimų.  Tiesiog visus žingsnius, ką turiu daryti, man sudėliojo. Tapo labai aišku, ką ir kaip turiu daryti, – pasakoja pašnekovas. – Tuo laiku nesuvokiau, kokį sudėtingą kelią buvau pasirinkęs – neturėdamas didelių apyvartinių lėšų nusipirkau sklypą ir ėmiausi jame statytis namą. Tik vėliau supratau, kokiu plonu ledu vaikščiojau, to nežinodamas. Ne vieną sykį buvo iškilę grėsmių statybos baigčiai. Tačiau įgyvendinau tai, ką per konsultaciją sužinojau, ir savo tikslą pasiekiau.“

Didžiausios imančių paskolą klaidos

Norintiems įsigyti būstą labai svarbu geriausiomis sąlygomis gauti kreditą. „Bankai dažnai nori kuo daugiau ir kuo visapusiškiau apsidrausti, todėl labai svarbu žinoti “žaidimo taisykles”. Svarbu, kad derybose laimėtų ir bankas, ir klientas, nors tikrai ne visuomet taip būna. O kai žmogus į banką ateina nepasirengęs deryboms, kaip jam seksis priklauso nuo konkretaus banko atstovo, tai tarsi dalyvavimas loterijoje įsigijus itin brangų bilietą, – konsultavimosi svarbą akcentuoja Vytautas Zlatkus, šiandien mielai sutinkantis pasidalyti patirtimi, kaip geresnėmis sąlygomis gauti būsto paskolą. – Su atėjusiais konsultuotis žmonėmis dažniausiai aiškinamės, kaip pasiruošti paskolai ir kokie yra povandeniniai akmenys, už kurių galima užkliūti ir kaip nuo to apsisaugoti. Situacijų būna labai įvairių ir žmogus nesunkiai gali nudegti. Per konsultacijas įgytos žinios padeda sumažinti riziką ir sutaupyti gan nemažai pinigų.“

Kaip teigia Vytautas, įsigyjant būstą dažniausios klaidos – nepasikalbėjimas su visais bankais, neįsigilinimas į sutartis, neatkreiptas dėmesys į preliminarios sutarties svarbą. Labai svarbu, koks yra jos turinys.

„Preliminarioje sutartyje turi būti maksimaliausiai saugiklių, kad viskas įvyktų sąžiningai ir kad viena pusė nebūtų nukentėjusi. Parduodantysis dažniausiai bendradarbiauja su nekilnojamojo turto brokeriais ir jie saugo parduodančiąją pusę. Perkančioji pusė paprastai yra be brokerio. Dėl to gan dažnai pasitaiko, kad perkantieji negauna to, kas jiems priklauso“, – teigia V. Zlatkus, padedantis susivokti žmogui susidariusioje situacijoje ir  rasti galimybes iš jos išeiti.

Pajamų dydis netrukdo investuoti

„Daug kas įsitikinęs, kad gaudamas mažas pajamas jis neturi jokių galimybių susitaupyti, juo labiau investuoti, – sako pašnekovas. – Pažįstu žmogų, kuris, uždirbdamas 800 eurų per mėnesį sugebėjo susitaupyti daugiau nei 10 tūkstančių eurų. Tik gaila, kad jis nežengė kito žingsnio – neinvestavo.“

Tačiau prieš imantis investavimo pravartu pasikonsultuoti. „Suprantu, dalis žmonių yra įsitikinę, kad konsultacijos – brangiai kainuoja. Tiesa ta, kad įgijus investavimui reikalingų žinių sumokėta kaina gali nesunkiai atsipirkti. Laikausi nuostatos, kad pirmiausia su žmogumi reikia pasikalbėti, išsiaiškinti jo lūkesčius, pasakyti, kuo galiu padėti, tuomet aptarti kiek mano suteikiamos paslaugos kainuos ir tik susitarus eiti prie realios konsultacijos“, – paaiškina Vytautas.

O pasitarti su konsultantu verta net iš pirmo žvilgsnio pačiais paprasčiausiais klausimais. Kad ir gyvybės draudimas. „Ir aš pats anksčiau su didžiule atsarga į gyvybės draudimą žiūrėjau. Man atrodydavo, kad kažkas mane nori apgauti. O juk gyvybės draudimas apsaugo žmogų nuo finansinių problemų ištikus nelaimei. Neretai pagalvoju, jei ne gyvybės draudimas, būtų labai neramu dėl šeimos, jei man kas atsitiktų. Auginame tris vaikus, turime paskolą namui. Žinoma, prieš draudžiantis labai svarbu žinoti, kaip užsitikrinti didžiausią naudą, – investavimo galimybes aptaria pašnekovas.

Reikėtų labiau pasidomėti ir kaupiamąja pensija. Ir tai daryti ne artėjant prie brandaus amžiaus, o kuo jaunesniame amžiuje. Tačiau tai nereiškia, kad vyresnio amžiaus žmogus nebegali investuoti ir taip pasididinti savo pajamų, kad jam nereikėtų parduotuvėje galvoti pirkti ar ne maisto. Kiekvienas ir visada gali tai padaryti. O jau sutaupytų pinigų nuvertėjimo padės išvengti tinkamas investavimas. Tam reikia susivokti, kokioje situacijoje šiuo metu esi ir tai priimti, surasti minusus ir pliusus, nusistatyti, ko nori pasiekti ir uždavinėjant sau labai tikslingus klausimus, eiti link užsibrėžto tikslo.“

Įvertink ⭐

Comments are closed.