Press "Enter" to skip to content

Kaip uždirbti investuojant į paskolas? P2P Skolinimo GIDAS

Dėmesio, visiems naujiems investuotojams užsiregistravusiems per Finblog.lt nuorodą „Paskolų klubas“ suteikia 1 proc. nuo jūsų kiekvieną mėnesį pirminėje paskolų biržoje investuotos sumos per pirmus 3 mėnesius nuo registracijos. Apdovanojimai už aukščiau nurodytų sąlygų įvykdymą suteikiami už kiekvieną mėnesį atskirai, jie išmokami ne vėliau kaip per 30 d. nuo praėjusio mėnesio pabaigos. Sėkmės!

Kas yra P2P skolinimas?

Tarpusavio skolinimas (investavimas į paskolas), arba P2P skolinimas (angl. Peer-to-Peer – žmogus žmogui) – pinigų skolinimas ir skolinimasis iš kitų žmonių, o ne iš bankų ar kredito įstaigų.

Šis būdas prasimanyti pinigų – pats seniausias, praktikuotas dar iki atsirandant bankams, tik tiek, kad šiuolaikinės technologijos leido skolinimo procesą kompiuterizuoti. Ilgą laiką paskolas teikė bankai – tarpininkai tarp skolinančiųjų ir besiskolinančiųjų (iš esmės bankai valdo svetimus pinigus, o jų nuosavo kapitalo dalis – tik labai nedidelė).

P2P skolinimas yra naudingesnis kreditoriams ir gavėjams: paskolos suteikiamos greičiau, patogiau (internetu), skaidriau. Tarpusavio skolinimo platformose nėra fiksuotų palūkanų: tarpusavyje besivaržantys investuotojai suinteresuoti pasiūlyti mažesnes palūkanas.

Skolinimo rizika diversifikuojama: tai reiškia, kad į vieną paskolą investuoja nuo kelių iki kelių dešimčių ar net šimtų kreditorių. Diversifikavimo esmė: jei paskolą paėmęs asmuo nemokus, investuotojai tiesiog praranda mažiau pinigų.

Pirmoji P2P platforma – „Zopa“ – Didžiojoje Britanijoje pradėjo veikti 2005-aisiais. Šiuo metu daugiausiai tarpusavio skolinimo platformų veikia Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Jungtinėje Karalystėje į tarpusavio skolinimo platformas investuoja net ir vyriausybė.

Pirmoji tarpusavio skolinimo platforma Lietuvoje – gosavy.com (tuomet savy.lt) – įkurta 2014 m. Šiuo metu Lietuvoje veikia trys stambiausios P2P platformos, o nuo jų veiklos pradžios bendra paskolinta suma –81,4 mln. Eur.

P2P skolinimo nauda investuotojams ir klientams

Nauda investuotojams:

 • Tarpusavio skolinimo platformos itin patrauklios norintiems gauti didesnę finansinę grąžą neįdedant daug darbo. Lietuvos banko duomenimis3, 2019 m. vartojimo kreditų vidutinės metinės palūkanos siekė 10,63–11,58 proc. Tačiau sukaupus pakankamai patirties, žinių ir turint aiškią investavimo strategiją, per metus galima uždirbti net iki 20 proc. pelno.
 • Nebūtina investuoti didelių sumų: į vieną paskolą galima investuoti bet kokio dydžio sumą vos nuo 5 Eur.
 • Reikia mažiau žinių ir patirties, palyginus su kitais populiariais investavimo metodais (pvz., akcijos ar obligacijos). Yra galimybė nustatyti automatinį investavimą.

Nauda klientams (besiskolinantiems asmenims):

 • Greiti paskolos suteikimo terminai: dažnai pinigai į nurodytą sąskaitą pervedami jau tą pačią dieną.
 • Galimybė pasiskolinti pinigų pigiau, nei imant greitąjį kreditą.
 • Didesnes sumas galima pasiskolinti ir be užstato.
 • Nereikia pradinių įnašų.
 • Nereikia vyksti į bankus, pildyti galybės dokumentų ir pan. – viskas tvarkoma internetu.

Kaip teisingai investuoti į P2P paskolas?

Prieš pradėdami investuoti į paskolas per P2P platformas, turėtumėte gerai išsistudijuoti visas sąlygas, taisykles ir rasti atsakymus į aktualius klausimus.

Rizika

Skolinant pinigus visada kyla rizika investicijų neatgauti: nemokių klientų pasitaiko ir tarp tarpusavio skolinimo platformų vartotojų. Ketinant didesnę sumą investuoti į vieną paskolą, reikėtų gerai paanalizuoti, kam skolinate. Tarpusavio skolinimosi bendrovėse galite rasti duomenų apie asmens kredito reitingą ir nemokumo riziką – jie padeda priimti sprendimą.

Pvz: Nemokumo rizikos rodiklis Savy platformoje.

Portfelio diversifikavimas

Diversifikacija – tai investavimo būdas renkantis kelių tipų investicijas ir taip sumažinant bendrąją riziką. Tarime, 30 proc. investicinio portfelio lėšų galime investuoti į nekilnojamąjį turtą, 20 proc. – į įmonių akcijas ir obligacijas, po 10 proc. – į auksą, meno vertybes, valiutas, kriptovaliutas ir paskolas.

 • Lėšų diversifikavimas skolinant P2P platformose – tai sprendimas investuoti kuo mažesnę sumą į kuo didesnį kiekį paskolų, taip suskaidant portfelį ir mažinant riziką. Geriausia visą investuojamą sumą paskirstyti į kuo daugiau paskolų. Tarkime, nusprendėte į paskolas investuoti 1000 eurų. Galite visą sumą paskolinti vienam žmogui arba galite 100-ui žmonių paskolinti po 10 Eur. Pirmuoju atveju, jei klientas nemokus, prarasite visus 1000 Eur, antruoju – vos 10 Eur (žinoma, iš to 100 žmonių gali pasitaikyti ir daugiau nemokių klientų, bet nuotoliai vis vien nebus triuškinamai dideli). Įprastai kuo daugiau pinigų investuojama, tuo didesniam kiekiui žmonių protinga skolinti.
 • Paskolų diversifikavimas per laiką. Labai dažnai nepatyrę investuotojai, norėdami kuo greičiau uždirbti, visą sumą nori investuoti kuo greičiau – pvz., per 1–2 mėn. Tačiau, pripažinkime, Lietuvos rinka nėra tokia didelė, tad reikia sulaukti klientų, į kurių paskolas verta investuoti. Antra, skolinant tam tikrais periodais, pavyzdžiui, po didžiųjų metų švenčių, gali pasitaikyti daugiau nemokių klientų. Kita vertus, kaip pataria „The Economic Times“, geriau rizikuoti ir investuoti, užuot pinigus laikius tuščiai, nes tiesiog negausite pajamų.
 • Paskolų diversifikavimas tarp platformų. Skirtingos tarpusavio skolinimo platformos renkasi kiek skirtingus veiklos modelius ir tuo pačiu skirtingai valdo riziką. Tad paskirstydami savo pinigus tarp skirtingų platformų, patiriate ir mažesnę riziką.

Paskolų reitingai

Paskolų, arba kredito reitingas – rodiklis, suteikiantis investuotojams informacijos apie skolininko galimybes vykdyti finansinius įsipareigojimus. Tarpusavio skolinimo platformose visi klientai suskirstomi į 3–5 kategorijas ir gauna A–E reitingą:

 • A (A*) reitingas – maža rizika: skolinti saugu, tačiau palūkanų normos – žemiausios.
 • B (A) reitingas – mažesnė rizika.
 • C (B) reitingas – vidutinė rizika.
 • D (C) reitingas – aukštesnė rizika.
 • E (D) reitingasaukšta rizika, tačiau skolinant E reitingą turintiems klientams sėkmės atveju galima tikėtis didžiausių palūkanų (atitinkamai – ir pelno).

Svarbu: atkreipkite dėmesį, kad skirtingose platformose taikoma skirtinga reitingų sistema: B reitingas gal reikšti mažesnę arba vidutinę riziką, C reitingas gali reikšti ir vidutinę, ir pačią aukščiausią riziką, ir t. t.

Nustatant skolinimo reitingą remiamasi paskolos gavėjo:

 • pajamomis;
 • turimais finansiniais įsipareigojimais tuo metu;
 • kredito istorija (tikrinama, kaip asmuo iki šiol vykdė finansinius įsipareigojimus);
 • turimu užstatu ir kt.

Aklai vien tik paskolų reitingais nepasikliaukite: tuo pačiu stebėkite ir palūkanų normas, kiek įmanoma domėkitės, kam skolinate.

Investavimo planas

Investuojant į paskolas taip pat reikia turėti aiškų investavimo planą (investavimo strategiją). Vadovaujantis šiuo planu priimami sprendimai, siekiama tikslų. Reikėtų susidaryti asmeninį investavimo planą ir disciplinuotai jo laikytis. Sėkminga investavimo strategija atneša didesnę grąžą.

Paprasčiau tariant, investavimo strategijos skirstomos į 2 rūšis:

 • Aktyvus paskolų valdymas: nemažai laiko investuojama į paskolų atranką, domimasi, kam skolinama, ir pan.
 • Pasyvusis investavimas į paskolas, kai nustatomas automatinis investavimas pagal iš anksto investuotojo pasirinktus kriterijus.

Geriausia susidaryti ilgalaikį 24–36 mėn. investavimo planą ir nuosekliai jo laikytis.

P2P investavimo trūkumai

P2P investavimas turi ir nemažai trūkumų:

 • Tai nelikvidus investavimo būdas. Jei vartotojas norėtų staiga susigrąžinti savo investicijas, jis paskolų portfelį turėtų parduoti antrinėje rinkoje. Pardavęs portfelį investuotojas automatiškai netenka procentinės dalies komisinio mokesčio. Be to, paskolų portfelio pardavimo procesas gali užtrukti net ir kelis mėnesius ar ilgiau. Tai labiau pasyvios pajamos, o ne likvidi investavimo priemonė.
 • Elektroninių pinigų įstaigos statuso ir licencijos neturėjimas. Tai reiškia, kad kai kurios P2P platformos pinigus į paskolas investuoja kaip nuosavus, o ne kaip vartotojų. Platformos bankroto atveju investuotojai gali prarasti investuotas lėšas.
 • Informacijos trūkumas ir juridiniai aspektai. Trūksta duomenų apie kai kurių bendrovių steigėjus bei akcininkus, pateikiami netikslūs duomenys apie bendrovių veiklą, stinga tarpusavio skolinimo bendrovių veiklos audito, garantiniai fondai juridiškai neatskirti nuo skolinimo platformų operatorių.
 • Vartotojams nepalanki nemokių vartotojų paskolų išieškojimo tvarka. Kai kurios ES veikiančios P2P bendrovės (pvz., BANDORA) skolų išieškojimo kaštus perkelia investuotojams. Kitas gyvenimiškas pavyzdys – investuotojas iki galo taip ir nežino kaip tiksliai einasi išieškojimo procesas, nes platformų investavimo valdymo skydelyje gaunami tik periodiški, neišsamūs pranešimai. Štai pavyzdys iš vienos P2P platformos:
Platformų investavimo valdymo skydelyje gaunami tik periodiški, neišsamūs pranešimai.

Lietuvoje veikiančios P2P investavimo platformos

Paskolų klubas

Naujų vartotojų skatinimas: VISI per mūsų nuorodą sistemoje užsiregistravę vartotojai gauna 20 EUR dovanų investicijoms. Šiuos pinigus galėsite iš karto suinvestuoti į paskolas. Puiki proga tapti investuotoju!

Privalumai: turi neribotą el. pinigų įstaigos licenciją, tad platformos bankroto atveju investuotojų pinigai nebūtų areštuojami. Galima investuoti su užtikrinimo fondu.

Platformoje taip pat yra auto-investavimo funkcija, t.y. kai platforma pati automatiškai suinvestuoja pinigus pagal jūsų pasirinktus nustatymus (paskolų reitingą, terminą, sumą ir kt.).

Šiuo įrankiu naudojausi apie metus, galėčiau vertinti kaip naudingą ir itin konkurenciją normalizuojantį įrankį, nes ne visuomet pavyksta spėti suinvestuoti pinigus į norimą paskolą, kadangi investuotojų šioje platformoje yra daug, tad greitas spendimų priėmimas yra itin svarbu. Šis įrankis būtent tai ir padeda atlikti – greitus sprendimus už jus, tačiau pagal jūsų parinktas nuostatas.

Trūkumai: nemažai vėluojamų grąžinti paskolų, todėl teks akylai atsirinkinėti į kurias paskolas norite investuoti arba taikytis į aukštesnį reitingą turinčius paskolos pareiškėjus.

Internetinės paskyros nuotrauka - Paskolų klubas.
Internetinės paskyros nuotrauka – Paskolų klubas.

Mintos

Naujų vartotojų skatinimas: visi į platformą besiregistruojantys vartotojai gauna dovanų 1 proc. bendros investuojamos sumos.

Privalumai: platforma – tarptautinė, užimanti daugiau nei trečdalį visos P2P rinkos Europoje, taikanti paskolų išpirkimo (angl. buy-back) garantiją. Ji buvo įkurta 2015 metais Latvijoje ir yra vis dar viena labiausiai augančiu sutelktinio finansavimo bendrovių pasaulyje.

Trūkumai: neturi el. pinigų įstaigos licencijos.

Mintos platformos pasiekimai 2019-aisiais (lyginant su 2018-aisiais) metais:

Internetinės paskyros nuotrauka – Mintos.

FinBee

Naujų vartotojų skatinimas: nėra.

Privalumai: bendrovės administracija kruopščiai atsirenka, kam skolinti, o su kiekvienu paskolos gavėju susitinka asmeniškai. Skolinama ne tik privatiems asmenims, bet ir verslui.

Trūkumai: Įvairūs techniniai trikdžiai po esminio platformos atnaujininimo.

Internetinės paskyros nuotrauka – Finbee.

Savy

Naujų vartotojų skatinimas: nėra, tačiau yra rekomendavimo programa, kai už kiekvieną pakviestą ir bent 150 Eur investavusį draugą rekomendavęs asmuo gauna 10 Eur dovanų.

Privalumai: žadama vidutinė metinė palūkanų norma – iki 24,38 proc., platforma turi per 25 tūkst. vartotojų. Yra galimybė investuoti su Investuotojų fondu (kuris investuotojams jau kompensavo 222 599 €).

ℹ️ „Savy“ Investuotojų fondas yra UAB „Bendras finansavimas“ investuotojų interesais administruojama pinigų suma, skirta kompensuoti praradimus atsiradusius iki kompensavimo dienos, tuo atveju, kai buvo pasirinktas investavimas su Investuotojų fondu. Pasirinkus investuoti su Investuotojų fondo apsauga, yra mokamos fiksuotos metinės 10 proc. palūkanos, o likusi palūkanų dalis – pervedama į Investuotojų fondą.

Trūkumai: neturi el. pinigų įstaigos licencijos, ribotas paskolų, į kurias galima investuoti, pasirinkimas.

Internetinės paskyros nuotrauka – Savy.

Tad prieš investuodami į P2P platformas, pirmiausiai atkreipkite dėmesį į kelis svarbius dalykus:

 1. Platformos komanda ir jos įgyta patirtis. Kiek kreditų rinkos ir investavimo patirties turi platformos steigėjai? Šioje srityje gerai pasikaustę žmonės priima protingus ir pagrįstus sprendimus suteikdami ir administruodami paskolas.
 2. Platformos skaidrumas ir rezultatai. Kaip lengvai galite rasti informacijos apie platformos investavimo rezultatus? Nors ankstesni rezultatai nėra skirti ateities rezultatams numatyti, vis tiek tai yra vienas iš kertinių elementų sprendžiant, kur investuoti.
 3. Jūsų pinigų saugumas: kam skolinate? Ar pagrindinis besiskolinančiųjų kontingentas – privatūs asmenys, ar įmonės? Kaip vertinamas saugumas: kiek paskolų su užstatu? Koks paskolos susigrąžinimo procesas pasitaikius nemokiam klientui?
 4. Ką sako kiti klientai? Peržvelkite kitų klientų atsiliepimus, platformos reitingus ir t. t. – tai taip pat suteiks nemažai žinių.
 5. Susisiekite su administracija ir pasikalbėkite: jei kilo klausimų ar abejonių, paskambinkite ir išsiaiškinkite visus neaiškumus, kurių neradote svetinėje ir D.U.K. skiltyje.

Taigi, apibendrinant, nors tarpusavio skolinimo platformos atrodo itin patrauklus būdas investuoti ir padidinti pajamas, tačiau, norėdami didesnės finansinės grąžos, turėsite gerai pasidomėti P2P skolinimo niuansais ir įdėti nemažai darbo.


Pssst, šiame įraše yra tarpininko nuorodų, tai reiškia, kad spustelėjus šias nuorodas galime uždirbti mažą komisinį be papildomų mokesčių tau. Tai mums padeda išlaikyti projektą ir kurti kokybišką turinį.

Investavimas yra rizinkinga veikla. Aukščiau pateiktas turinys yra informacinio pobūdžio. Ankstesni rezultatai nėra būsimų rezultatų garantija. Šioje svetainėje išreikštos nuomonės nėra patarimas investuoti.

4.8/5 - (25 votes)

Comments are closed.