Press "Enter" to skip to content

REIT fondai – investavimas, garantuojantis dividendus

REIT (angl. Real Estate Investment Trust) fondai – tai investicijų į nekilnojamąjį turtą (toliau – NT) fondai. Iš esmės šie fondai labai panašūs į mokesčiams optimizuotus NT fondus. REIT fondais dažniausiai prekiaujama akcijų biržose. Akcijų įsigyti gali bet kuris investuotojų bendruomenės narys. 

REIT fondų investavimo į nekilnojamą turtą esmė

 • REIT puikiai tinka norintiems investuoti į komercinį NT, tačiau dėl lėšų ar laiko stygiaus negalinčių ar nenorinčių jo pirkti tiesiogiai. 
 • REIT fondai pasižymi stabilumu, lyginant su kitomis turto klasėmis, taip pat beveik visuomet išlieka garantija, kad didesnė dalis pelno bus skiriama dividendams išmokėti. 
 • REIT fondų valdytojai tiesiogiai investuoja į NT: tiek gyvenamuosius namus, tiek komercinės paskirties pastatus ar sklypus, kurie ruošiami statyboms. Užbaigti projektai dažnai parduodami investuotojams. 

REIT fondų populiarumas skirtingose šalyse skiriasi, tačiau kuo intensyviau konkrečios šalies gyventojai domisi REIT fondais ir į juos investuoja, tuo didesnė ir pačių fondų įvairovė. Galime teigti, kad REIT fondai plačiausiai susitelkę Vakarų Europos šalyse ir JAV.

REIT fondų tipai 

 1. Nuosavo kapitalo REIT valdo pajamų suteikiantį NT.
 2. Hipotekos REIT skolina lėšas NT savininkams ir operatoriams tiesiogiai (suteikiamos paskolos) arba netiesiogiai (įsigyjami vertybiniai popieriai, užtikrinami hipoteka). 
 3. Hibridiniai REIT – nuosavo kapitalo ir hipotekos REIT derinys. 

REIT fondų privalumai

 • Nedidelė rizika, saugumas, generuojama santykinai didelė ir stabili grąža: net iki 90 proc. pajamų gali būti išmokamos dividendais. Tai dar labiau didina REIT fondų patrauklumą investuotojams. Dažnu atveju fondo vienetų kaina nusistovi ties riba, reiškiančia, jog investicijos neš apie 4–8 % pelną dividendų pavidalu. Dažnai dividendai mokami netgi kas ketvirtį, o tai leidžia fondo vienetų kainą atitinkamai koreguoti priklausomai nuo lūkesčių ir fondo išmokėjimo galimybių. 
 • Likvidumas – galimybė turimą NT dalį bet kada realizuoti biržoje.
 • Tinka ir privatiems, ir instituciniams investuotojams.
 • REIT fondai suteikia galimybę pavieniams investuotojams uždirbti pajamų iš NT patiems neperkant, nevaldant ir nefinansuojant jokio turto.
 • Investuojantieji į REIT fondus užsienio šalyse kartais netgi turi galimybę pasinaudoti mokesčių lengvatomis.
 • Puiki priemonė norint diversifikuoti investicinį portfelį ir sumažinti investavimo riziką. 

REIT fondų trūkumai

 • Likvidumas gali būti traktuojamas ir kaip REIT fondų trūkumas, nes krizės metu investuotojai turtą skuba išparduoti. 
 • Palūkanų normų rizika. Didžiausia REIT fondų rizika yra susijusi su palūkanų normų padidėjimu, o tai sumažina REIT fondų paklausą. Kylant palūkanų normoms, investuotojai paprastai renkasi saugesnius investavimo būdus. Kita vertus, kylančios palūkanų normos rodo stiprią ekonomiką, o tai reiškia, kad didėja gyventojų užimtumas (mažėja nedarbas), auga būstų ir biurų nuomos kainos. 
 • Netinkamai pasirinktas REIT fondas. Dar vienas galimas trūkumas – blogai pasirinktas REIT fondas. Pavyzdžiui, kai kurie REIT fondai investuoja tik į priemiesčiuose statomus ir veikiančius prekybos centrus, nors jų paklausa ženkliai sumažėjo: tikėtina, kad toks REIT fondas nebus itin sėkmingas. 

REIT fondai praktiškai neturi trūkumų, tačiau yra viena būtinoji sąlyga: prieš investuojant į juos turi būti aktyviai domimasi NT rinka bei susipažįstama su visais investavimo niuansais. 

„Baltic Horizon“ fondas – vienintelis šiuo metu Lietuvoje veikiantis REIT fondas 

„Baltic Horizon“ – bene plačiausiai žinomas ir dažniausiai lietuvių pasirenkamas REIT fondas. Jis 2016 m. įregistruotas Estijoje. Tai uždarojo tipo valstybinis investicinis fondas, sėkmingai pritraukęs kapitalą ir vos startavęs susijungęs su „Baltic Opportunity“ fondu. Fondą valdo „Northern Horizon“ grupė, šiuo metu iš viso turinti 8 NT fondus visame Baltijos regione. „Baltic Horizon“ prižiūri Estijos finansų priežiūros tarnyba „Northern Horizon Capital AS“. Bendras „Northern Horizon“ valdomas turtas viršija 1,2 mlrd. Eur.

2020 m. spalį „Baltic Horizon“ fondas investicinius vienetus Talino ir Stokholmo NASDAQ biržose pradėjo platinti ir Lietuvos investuotojams. 

„Baltic Horizon“ fondo investavimo strategija 

Pagrindinis „Baltic Horizon“ tikslas – tiesiogiai investuoti į komercinį NT Baltijos valstybėse, ypač jų sostinėse. Fondo valdytojai siekia įsigyti didesnius pinigų srautus generuojantį turtą, pavyzdžiui, mažmeninės prekybos erdves, biurus, logistikos centrus ir t. t. Išskirtinio dėmesio sulaukia strateginės vietos bei ilgalaikiai nuomininkai.

Investuodamas „Baltic Horizon“ naudoja ilgalaikį 50 % svertą. Fondo svertas negali viršyti 65 %. Nuolatinis fondo siekis – diversifikuoti riziką geografiškai, tarp skirtingų NT segmentų, nuomininkų ir kt. Plačiau apie fondo investavimo strategiją galima paskaityti čia

„Finblog.lt“ ekspertų investavimo į REIT fondus patirtis 

Šiuo metu „Swedbanke“ palanki prekyba Baltijos šalių akcijomis, tačiau Lietuvoje tai ne vienintelė galimybė norintiems investuoti į REIT fondus.

Pabandėme investuoti į šiuos fondus:

 1. AEW UK REIT plc. Bendrovė aktyviai valdo turtą, siekia pagerinti pajamų srautus bei padidinti jų vertę. Fondo valdytojai, atsižvelgdami į neefektyvias mažesnių komercinių objektų kainas, suteikia galimybę komerciškai palankiuose objektuose pasirašyti trumpalaikės nuomos sutartis. Į šį Didžiojoje Britanijoje įsteigtą REIT fondą pasirinkta investuoti dėl tuometės gana stiprios šalies ekonomikos. Fondo kaina investavimo metu buvo labai žema. Ji nepakito ir vėliau. 
 2. HAMNORNET – Vokietijos vertybinių popierių biržoje kotiruojama akcinė bendrovė, kuri šiandien veikia tik NT sektoriuje. Ji žinoma kaip didelio pelningumo komercinių objektų portfelio savininkė. Pasidomėjus plačiau tiesiog buvo nuspręsta pasitikėti šio fondo stabilumu ir dividendais. 

Aktyviai domėtasi šiais REIT fondais, tačiau į juos kol kas neinvestuota

 1. APPLE HOSPOTALITY. Šiam fondui priklauso didžiausių ir prabangiausių JAV viešbučių portfelis – net 232 viešbučiai. Bendrovė veikia nuo 2007 m. Fondas įkurtas siekiant sumažinti investicijų į apgyvendinimo pramonę riziką ir norint maksimaliai padidinti veiklos rezultatus nepriklausomai nuo rinkos sąlygų. Nuspręsta, kad dėl karantino daugelis viešbučių išgyvena sunkius laikus, todėl investuoti būtų pernelyg rizikinga. Tačiau 2021-ųjų antrąjį pusmetį rinkai atsigaunant jau galima svarstyti apie investavimą į tokio tipo REIT fondus. 
 2. HAMMERSON. Šis REIT fondas žinomas jau daugiau nei pusę amžiaus. Bendrovė – ypač patyrusi realizuojant NT. 7 šalyse veikiantis fondas orientuotas į gyvybingų, nuolat kintančių erdvių klestinčiuose miestuose kūrimą. Fondo tikslas – kurti vertę visiems suinteresuotiesiems asmenims, daryti teigiamą tvarų poveikį ateities kartoms. Nuspręsta stebėti fondo rezultatus ir investuoti ateityje. 
 3. ALSTRIA. Fondą įsteigė Vokietijos korporacija, investuojanti į biurus didžiausiuose Vokietijos verslo ir ekonomikos centruose. Fondas orientuotas į stabilų NT portfelį valdančius asmenis,  aukštą balanso struktūrą ir mokumo koeficientą. Fondas valdo savo nuosavybę per visą jos gyvavimo ciklą, taip pat turi itin didelę plataus spektro NT valdymo patirtį. Investavimas į šį REIT fondą domino itin rimtai, bet fondo vienetai pasirodė gerokai pervertinti. 
Įvertink ⭐

Comments are closed.